Tehnoloģijas

Kas ir 5G internets un, ko tas nozīmēs Tev?

Tehnoloģijas tā ir mūsdienu pasaule. Vai spēj iedomāties savu dzīvi bez datora, telefona?- Jā! Bet vai vari iedomāties savu dzīvi bez interneta, kurā ir atrodas gandrīz viss? Neskatoties uz to, ka Latvijā ir tā jau viens no ātrākajiem un pieejamākais internets pasaulē, mums sola vel jaudīgāku dzīvi- 5G!

Superātrs “piektās paaudzes 5G” mobilais internets dažās valstīs tika un tiks  uzsākts jau 2019.gadā. Sola lejupielādes ātrumu 10 līdz 20 reižu ātrāk nekā tagad. Bet kāda būs atšķirība mūsu dzīvē? Vai mums būs vajadzīgi jauni tālruņi? Un vai tas atrisinās jautājumu par interneta pieeju cilvēkiem, kas atrodas attālos reģionos?

Kas tad ir 5G?

Tas ir nākamais piektās paaudzes mobilā interneta savienojums, kas sola daudz ātrāku datu lejupielādi un augšupielādes ātrumu, plašāku pārklājumu un stabilākus savienojumus. Tas viss attiecas uz labāku radiofrekvenču spektra izmantošanu un iespēju daudz vairāk ierīču piekļūt mobilajam internetam vienlaicīgi.

Kā tas darbojas?

Iespējams, ka tiks izmantotas vairākas jaunas tehnoloģijas, bet standarti vēl nav noteikti visu 5G protokolu dēļ. Augstākas frekvences joslām – 3,5 GHz (gigaherci) līdz 26 GHz un ārpus tām – ir daudz jaudas, bet to īsāki viļņu garumi nozīmē to diapazonu zemāku – tos vieglāk bloķē fiziski objekti.

Tāpēc mēs varam redzēt mazāku telefonu mastu kopas tuvāk zemei, kas pārraida tā dēvētos “milimetru viļņus” starp daudz lielākiem raidītāju un uztvērēju skaitļiem. Tas ļaus izmantot lielāku blīvumu. Bet tas ir dārgi un telekomunikāciju uzņēmumi vēl nav pilnībā apņēmušies to izmantot.

Vai tas ir ļoti atšķirīgs no 4G?

Jā, tā ir pavisam jauna radiosakaru tehnoloģija, bet sākumā jūs, iespējams, nepamanīsiet lielākus ātrumus, jo tīkla operatori, iespējams, sākotnēji izmantos 5G kā iespēju palielināt jaudu esošajos 4G (LTE – ilgtermiņa evolūcijas) tīklos, nodrošināt konsekventāku pakalpojumu sniegšanu klientiem.

Jūsu saņemtais ātrums būs atkarīgs no tā, kāda frekvenču josla operatoram ir 5G tehnoloģija un cik daudz jūsu pārvadātājs ir ieguldījis jaunos mastos un raidītājos.

Tā tad, cik ātrs tas varētu būt?

Ātrākais pašreizējais 4G mobilo sakaru tīkls vidēji piedāvā aptuveni 45 Mb / s (megabaiti sekundē), lai gan nozare joprojām cer, ka tiks sasniegts 1Gbps (gigabits sekundē = 1000Mbps). 5G varētu sasniegt pārlūkošanas un lejupielādes ātrumu aptuveni 10 līdz 20 reižu ātrāk reālajā pasaulē (nevis laboratorijas apstākļos).

Kāpēc mums tas ir vajadzīgs?

Pasaulē notiek mobilība, un mēs katru gadu patērējam vairāk datu, jo īpaši palielinoties video un mūzikas straumēšanas popularitātei. Esošās radiofrekvenču joslas kļūst pārslogotas, kā rezultātā tiek pārtraukta pakalpojumu sniegšana, jo īpaši, ja daudzi cilvēki vienā un tajā pašā teritorijā cenšas vienlaikus piekļūt tiešsaistes mobilajiem pakalpojumiem. 5G daudz labāk apstrādā tūkstošiem ierīču vienlaicīgi, sākot no mobilajiem tālruņiem līdz iekārtu sensoriem, videokamerām uz gudriem ielu apgaismojumiem.

Kad tas tiks laists gaisā?

Lielākā daļa valstu, visticamāk, nesāks 5G pakalpojumus pirms 2020. gada, bet Katara Ooredoo saka, ka tā jau ir uzsākusi komerciālu pakalpojumu, bet Dienvidkoreja tiecas uzsākt nākamo gadu, un trīs lielākie tīkla operatori piekrīt vienlaicīgi uzsākt darbību. Ķīna arī 2019. gadā sacīkšu uzsākšanai.

Tikmēr regulatori visā pasaulē ir bijuši aizņemti izsolēs no spektra telekomunikāciju uzņēmumiem, kuri eksperimentējuši ar mobilo tālruņu ražotājiem par jauniem pakalpojumiem.

Vai man vajadzēs jaunu tālruni?

Jā, es baidos, ka Jā!

Vai tas nozīmē fiksēto līniju pakalpojumu beigas?

Telekomunikāciju uzņēmumi pārāk daudz ir ieguldījuši optisko šķiedru un vara stiepļu fiksētajos platjoslas tīklos. Iekšzemes un biroja platjoslas pakalpojumi galvenokārt būs fiksētas līnijas jau daudzus gadus, lai gan tā sauktā fiksētā bezvadu piekļuve būs pieejama vienlaicīgi.

Tomēr labs bezvadu savienojums kļūst daudz, dod priekšroku fizisko vadu stabilitātei un noteiktībai. Padomājiet par 5G mobilajiem telefoniem kā papildpakalpojumu, kad mēs atrodamies, un sadarbojamies ar apkārtējo pasauli. Tas arī atvieglos ļoti izteikto „lietu internetu”.

Vai tas darbosies lauku apvidos?

Signāla trūkums un zems datu ātrums lauku apvidos ir izplatīta sūdzība Apvienotajā Karalistē un daudzās citās valstīs. Bet 5G ne vienmēr risinās šo jautājumu, jo tas darbosies ar augstfrekvences joslām – lai sāktu vismaz ar -, kurām ir liela jauda, ​​bet kas aptver īsākus attālumus. 5G galvenokārt būs pilsētas pakalpojums blīvi apdzīvotām vietām.

Zemākas frekvences joslas (parasti 600-800 MHz) ir labākas garākos attālumos, tāpēc tīkla operatori koncentrēsies uz 4G LTE pārklājuma uzlabošanu paralēli 5G izvēršanai.

Avots

Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu