Tehnoloģijas

Daudz dūmi un salda garša: ūdenspīpe

ūdenspīpe

Noteikti esi redzējis ūdenspīpes veikala skatlogos; āra terasēs; baudījis kādā festivālā vai pie draugiem, vai pašam tāda ir.

Ūdenspīpe, oglīte un tabaka ir neatņemamas sastāvdaļas, tās viena bez otras nedarbojas.

Cik daudz Tu zini par ūdenspīpi, ko pats, iespējams, esi baudījsi vai pat nopircis?

Pati esmu ūdenspīpes cienītāja. Jāsaka, ka kādu to atceros, kad pīpēju pusaudža gados, atšķiras no tās, ko šobrīd baudu. Laikam ejot, ūdespīpi vairāk uzskatu kā māklsu, nevis tikai izklaidi. Svarīgākā lieta ūdesnpīpes procesā ir tās pagatavošana, lai to varētu baudīt; nesāpētu galva un garša būtu lieliska. 

Šajā rakstā tev ir iespēja iepazīties ar tabakas un ūdenspīpes vēsturi; ūdenspīpes nozīmi un kā pagatavot izcilu pīpi. 

Tabakas vēsture

Tabaka ir neatņemama ūdenspīpes sastāvdaļa. Tāpēc sāksim ar to, kas ir tabaka un kā tā radusies, un kāpēc mēs to izmantojam ūdenspīpēs.

Tabakas lietošanu bija jau 5000 gadus p.m.ē., un tabakas pirmā izcelsme ir saistīta ar Meksiku. 

Tabaku vispirms atklāja Mesoamerikas un Dienvidamerikas vietējie iedzīvotāji, un vēlāk to ieviesa Eiropā un pārējā pasaulē.

Ziemeļamerikas austrumu ciltis vēsturiski ir pārdevuši tabaku maisiņos kā viegli pieņemamu tirdzniecības preci, kā arī smēķējuši to pīpju ceremonijās, vai nu par svētām ceremonijām, vai par līguma vai vienošanās noslēgšanu. 

Šajā laikā iedzīvotāji smēķēja tabaku tās ārstniecisko īpašību dēļ un garīgo ceremoniju ietvaros. Tabakas lapas tika sasmalcinātas un kūpinātas caurulēs, kas izgatavotas no niedrēm un māla. Papildus smēķēšanai tabakas lapas tika izmantotas brūču pārsiešanai un kā pretsāpju līdzeklis zobu un ausu sāpju ārstēšanai. Papildus tradicionālajai medicīniskajai lietošanai tabaka tika izmantota arī kā valūtas veids starp indiāņiem un kolonistiem 1620. gados.

Ūdenspīpes tabaka 

ūdenspīpes māls

Tabaka ūdens pīpēs tiek smēķēta kopš 16. gs, kad Indijas stikla ražotāji radīja to, ko varētu raksturot kā pirmās stikla ūdenspīpes pīpes. 17. un 18. gs vienkāršais kūpināšanas prieks pamazām nonāca Tuvo Austrumu valstīs, tostarp Turcijā, Sīrijā, Irānā un Ēģiptē. Lai gan tabaka daudz neatšķīrās no tabakas rūpnīcas izcelsmes, katra valsts nāca klajā ar jauniem ūdenspīpes cauruļu dizainiem, izmantojot dažādus materiālus un ražošanas metodes.

Līdz 90. gadiem tabaka bija bez garšas. Tabakas lapas sajauc ar ūdeni un pēc tam no ūdenspīpes bļodas izspiež smēķēšanai piemērotā formā. Rezultātā tabaku, atkarībā no reģiona sauc arī par Ajami un Tumbak, bija grūti aizdedzināt, un tā radīja spēcīgu garšu un smaržu, apvienojumā ar augstu nikotīna līmeni. Pat tad, kad tika izlaists cauri ūdens filtrācijai, sīs tabakas forma bija ļoti barga smēķēšanai un zaudēja popularitāti visā pasaulē attiecībā uz citām tabakas smēķēšanas metodēm, piemēram, cigaretēm, cigāriem un tabakas pīpēm.

Aromatizētā tabaka

Aromatizēts tabakas izstrādājums ir tabakas izstrādājums ar pievienotu aromatizētāju. Aromatizētie tabakas izstrādājumi ietver cigarešu veidus, cigarillus un cigārus, ūdenspīpes un ūdenspīpes tabaku, kā arī dažādus nesmēķējamus tabakas veidus. Aromatizētie tabakas izstrādājumi ir īpaši populāri jauniešu vidū, un tāpēc tie ir kļuvuši par regulējuma mērķiem vairākās valstīs.

90. gados kūrorta smēķētāji eksperimentēja, fermentējot tabakas lapas ar medu, melisi un glicerīnu, lai radītu saldāku, gludāku smēķēšanas sajūtu. 

Tas izraisīja ūdenspīpes renesansi, un jaunie smēķētāji deva priekšroku saldajai garšai un kopīgajai pieredzei kā modernai alternatīvai cigaretei.

Maisījumam tika pievienotas dažādas garšas, piemēram, piparmētra un ābols, un ūdens pīpes tabakas popularitāte turpināja pieaugt, ko veicināja strauja globalizācija.

Ūdenspīpei izmantotā tabaka, gandrīz vienmēr ir aromatizēta. Visizplatītākās garšas ir ābolu, ķiršu, šokolādes, medus, vīnogu, mentola, piparmētras, persiku, ruma, zemeņu, “saldās” (konfektes, mango, mellenes, zemenes), apelsīna, piparmētras un īrisa) un vaniļas.

Ūdenspīpes ogles

Parasti ūdenspīpes smēķētāji izmantos vai nu dabīgas ogles vai ātri uzliesmojošas ogles.

Dabīgās ūdenspīpes ogles

Pēdējo 10 gadu laikā ir vērojama tendence augt uz dabīgām kokosriekstu ūdenspīpes oglēm. Nē, tas negaršo pēc kokosrieksta! Produkts ir izgatavots no kokosriekstu čaumalu pārpalikumiem kokosriekstu audzētavās. Čaumalas pārstrādā ogles un saspiež briketēs. Šīs ogles ir kļuvušas par standartu tik daudziem ūdenspīpes entuziastiem, jo tās ilgst ilgāk un izdala tīru siltumu, kas netraucē ūdenspīpes garšām. Atkarībā no jūsu vēlmēm šīs ogles ir pieejamas dažādos izmēros un formās, ieskaitot plakanus kvadrātus, kubus, lielus kubus un nesen jaunas apaļas formas un ķīļus.

Lai pareizi aizdedzinātu dabīgās kokogles ir nepieciešams pastāvīgs siltuma avots – spoles deglis, sildītājs, plītiņa u.c.

Ātrās ūdenspīpes kokogles

Tās parasti attiecas uz ūdenspīpes oglēm, kas ir iepakotas folijā iesaiņotā 10 disku rullī. Šie diski ir iepildīti ar ķīmisku paātrinātāju, kas ļauj ūdenspīpes smēķētājiem aizdedzināt kokogles tabletes ar vienkāršu šķiltavu. Tie dzirksteļos un sāks ātri degt un var būt gatavi smēķēšanai mazāk nekā 1 minūtes laikā. Ātrās vieglās ogles parasti tiek pārdotas 33 mm (mazi) un 40 mm (lieli) izmēros, kas lietotājiem ļauj pielāgot siltuma līmeni un ilgmūžību, bet ātras vienkāršas ogles var atrast dažās citās izmēru variācijās. Šīs ogles ir ātras un ērtas, kā norāda to nosaukums, taču tām ir daži ierobežojumi attiecībā uz degšanas laiku un dažādu garšas traucējumu pakāpi, kas atšķiras no zīmola līdz zīmolam.

Ātrās vieglās kokogles parasti ir izgatavotas no saspiestiem akmeņogļu putekļiem un satur ātri uzliesmojošu ķīmisku vielu (parasti sēru), lai tās varētu viegli iedegties. Tos var aizdedzināt, vienkārši izmantojot plastmasas šķiltavas.

Ūdenspīpe

ūdenspīpe ar greipfrūtu

Ūdenspīpe ir diezgan svarīga ierīce smēķēšanas un iztvaikošanas kultūrā, tāpēc iedziļināsimies dziļāk ūdenspīpes vēsturē, izcelsmē un kultūrā.

Termins ūdenspīpe ir atvasināts no vārda haqqa, kas nozīmē “katls, burka” un “dobums, dobs”. 

Ūdenspīpes citās valstīs sauc arī par – nargeela, nargile, narghile, shisha, sheesha, okka, kalyan, ghelyoon, ghalyan, goza, hubble-bubble u.c.

Saskaņā ar lielāko daļu liecību, stāstu un rakstu, ūdenspīpe pilnībā izmantoja savu potenciālu Indijā, bet daži cilvēki apgalvo, ka tā faktiski tika izgudrota Persijā.

Ūdenspīpes vēsture un kultūra

Ūdenspīpe tādā formā, kāda tā pastāv šodien, tika izgudrota aptuveni 15. gs Indijā. Viss sākās, kad Indijas stikla ražošanas bizness sāka ziedēt, jo britu Austrumindijas uzņēmums sāka stikla eksportu uz Indiju. Šīs ierīces kultūra drīz izplatījās Irānā, kur cilvēki sāka lietot ūdenspīpes, lai smēķētu Ajami – bez garšas, bet spēcīgu tabakas veidu.

Osmaņu impērijas valdīšanas laikā ūdenspīpe patiešām pacēlās citā līmenī. Osmaņu sultāni pat uzņema portretus ar savām ūdenspīpēm. Tās kļuva par statusa simbolu, un svarīgiem cilvēkiem ūdenspīpes patika smēķēt diplomātiskās sanāksmēs un karaliskās vakariņās.

Ūdenspīpes daļas un kā tās darbojas

ūdenspīpe

Tipiska ūdenspīpe sastāv no vairākām sastāvdaļām, un katra no tām ir vienlīdz svarīga perfektai ūdenspīpes pieredzei.

Ūdenspīpes daļas:

  1. Augšējo daļa bļoda vai ūdenspīpes galva – tiek turētas ogles un tabaka
  2. Vējstikls
  3. Paplāte
  4. Kāts
  5. Vārsts
  6. Šļūtenes blīve
  7. Šļūtenes atvere
  8. Šļūtene
  9. Vāzes blīve
  10. Vāze (ūdens bāze)

…….

Bļoda. Pazīstama arī kā ūdenspīpes galva (māla trauks), ir trauks, kas parasti ir izgatavots no māla, marmora vai stikla, kurā smēķēšanas laikā ir ogles un tabaka. Bļodā ir piekrauta tabaka, pēc tam to pārklāj siets vai perforēta alumīnija folija. Pēc tam uz augšu tiek uzliktas apgaismotas ogles, kas ļauj tabakai sakarst līdz vajadzīgajai temperatūrai. Bļodas vietā tiek izmantoti augļi, nevis tradicionālā māla bļoda. Augļi ir dobi un perforēti, lai iegūtu tādu pašu formu un sistēmu, kāda ir māla bļodai.

Vējstikls. Ūdenspīpes vāka vējstikls ir pārsegs, kas atrodas virs bļodas zonas, un tajā ir daži gaisa caurumi. Tas neļauj vējam palielināt ogļu sadegšanas ātrumu un temperatūru, kā arī novērš pelnu un dedzinošo ogļu izplūšanu apkārtējā vidē.

Caurule – Šļūtene. Mūsdienās šļūtene (viena vai vairākas) ir slaida elastīga caurule, kas ļauj dūmus ievilkt, pirms ieelpošanas atdziest. Gals parasti ir aprīkots ar dažādu formu, izmēru, krāsu vai materiāla veidu metāla, koka vai plastmasas iemutni. 

Atbrīvošanas vārsts. Daudzās ūdenspīpes ir aprīkotas ar iztukšošanas vārstu, kas savienots ar gaisa telpu ūdens burkā, lai iztīrītu novecojušos dūmus, kas burkā ir sēdējuši neizmantoti pārāk ilgi. Šis vienvirziena vārsts parasti ir vienkāršs lodīšu gultnis, kas atrodas virs ostas, kas aizver ostu tikai ar gravitācijas spēku un atveras, ja, iepūšot šļūtenē, tiek radīts pozitīvs spiediens. Gultnis tiek noturēts ar skrūvējamu vāku. Lai nodrošinātu pareizu blīvējumu, vāks ir jāatver un gultnis un sēdeklis regulāri jātīra no atlikumiem un korozijas.

……….

Ūdens vāze. Tajā atrodas šķirdums, kurā rotē dūmi. Šķidrumus var būt, piemēram, augļu sula, pienu, vīnu utt. Var pievienot arī augļu gabalus, piparmētru lapas un sasmalcinātu ledu.

Paplāte. Šķīvis vai pelnu trauks atrodas tieši zem bļodas, lai notvertu pelnus, kas nokrīt no oglēm.

Blīve. Blīves nav būtiskas (papīra vai lentes izmantošana ir kļuvusi ierasta), tās palīdz noslēgt savienojumus starp detaļām, tādējādi samazinot ienākošā gaisa daudzumu un maksimāli palielinot ieelpotos dūmus.

Izkliedētājs. Piestiprināts pie kāta apakšas, parasti izgatavots no plastmasas un režģveida, lai radītu vienmērīgāku dūmu un klusu troksni. Sadalot dabiski lielākos burbuļus, kas izplūst no caurules, mazākos burbuļos, tas samazina sūkšanas vai “vilkšanas” daudzumu, kas nepieciešams, lai turpinātu ienest dūmus kamerā. Tas arī efektīvāk atdzesē dūmus. To izmanto kā luksusa preci, ko izmanto labākai smēķēšanas pieredzei, un tā nav obligāta sastāvdaļa.

Kāda atšķirība ir starp Šiša un Hookah ?

Termins “Hookah” pirmo reizi tika izmantots Indijas subkontinentā, kur tiek uzskatīts, ka šī smēķēšanas metode tika iecerēta. Vēlāk tā izplatījās citās kaimiņvalstīs, bet arī aizjūras zemēs, jo 1800. gados Indija bija Lielbritānijas kolonija.

Ūdenspīpe tika plaši izmantota arī Tuvajos Austrumos, bet ar citu nosaukumu. Tādās valstīs kā Irāna, Irāka, Libāna, Sīrija, Palestīna, caurulēm līdzīgo ierīci sauca par “Argilah” vai “Argileh”. Pārāk neiedziļinoties termina Ūdenspīpe vēsturē un nozīmē, vissvarīgākais ir atcerēties, ka nosaukums ir tieši tulkots kā “katls, burka” un “dobums, dobs”, tāpēc tas attiecas uz ierīci, nevis uz vielu.

Termins “Šiša” ir atvasināts no persiešu vārda “shīshe”, kas tieši nozīmē “stikls”. Ēģiptē cilvēki joprojām izmanto šo terminu, lai aprakstītu ūdensvadu, nevis vielu. Tomēr “Šiša” attiecas tikai uz instrumenta stikla vāzi.

Kā pagatavot izcilu ūdenspīpi?

Esmu dzirdējusi no draugiem, ka ir pīpejuši sliktu ūdenspīpi. Ideālai ūdenspīpei vajadzētu būt garšīgai un radīt relaksāciju, nevis dedzināt kaklu. Nav nekādas zinātnes, kā pareizi sagatavot savu ūdenspīpi – vienkārši ievēro šos vienkāršos padomus, lai ūdenspīpes garša būtu svaiga.

Izmanto ledu un aukstu ūdeni

Ūdenspīpes sagatavošanas pamatprincips ir izmantot aukstu ūdeni. Ir neizbēgami, ka smēķēšanas laikā ūdens kļūst siltāks. Lai ūdenspīpe garša būtu svaiga, pievieno vāzei dažus ledus gabaliņus – ledus kūst lēni un kontrolē ūdens temperatūru. Tomēr ņem vērā, ka, lai gan ledus padara ūdenspīpe garšu svaigu, bet samazina tabakas garšu.

Izmanto svaigu un mitru tabaku

Garšīgas ūdenspīpes viena galvenajām lietām ir tabaka – tāpēc vienmēr izmanto kvalitatīvu tabaku. Turklāt, ja gadās atrast veco tabakas iepakojumu, pārliecinies, ka tas tika atvērts pēdējo divu mēnešu laikā. Vari sajaukt veco tabaku ar svaigu, lai iegūtu jaunas garšas un pieredzi.

Neaizmirsti izpūst gaisu

Vēl viens vienkāršs triks, kā padarīt ūdenspīpes garšu svaigu, ir ik pa laikam viegli izpūst gaisu. Tas nozīme – vienkārši iepūt šļūtenē, lai gaiss pārvietotos vāzē. No turienes gaiss pārvietojas caur vārstu un tādējādi ventilē. Izpūšana palīdz “jaunajiem” dūmiem aizstāt “vecos”.

Maini ūdeni

Pēc katras reizes, kad beigas ogle vai tabaka, pīpēšanas procesē, maini arī ūdeni, svaigumam.

Atceries,ka ūdenspīpes pīpešanai ir negatīva ieteikme!

Advertisement
Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu