“Panākumiem podkāstingā jābūt sekundāriem. Ja jūs to izmantojat, lai gūtu panākumus vai peļņu, nozare vēl nav šajā līmenī. Šobrīd tam vajadzētu būt spēles mīlestībai. ” /Mets Gurlijs/
Jaunās tūkstošgades sākumā termins podkāsts pat nepastāvēja. Radoties pieejamākai piekļuvei internetam, sociālo tīklo daudzumam, cilvēku lielajai aktivitātei, izveidojās pavisam jauns, unikāls 21. gadsimta plašsaziņas līdzeklis.
Ļoti iespējams, ka tev ir sava iecienītākā apraide, kuras iknedēļas epizodes gaidi ar nepacietību. Uzliec austiņās savu mīļāko podkāstu, paņem krūzi siltas tējas, iekārtojies ērti un uzzinām kopā, kā radās podkāsts.
Kas ir podkāsts?
Podkāsts ir apraide, kā radio, kas piedāvā iespēju stāstīt klausītājiem stāstus, kas var būt izglītojoši vai izklaidējoši. Tas ir ideāls laika kavēklis, dodoties uz darbu, veicot mājas uzkopšanu, sportojot u.c. Apraide ir lielisks veids, kā uz ilgāku laiku sazināties ar auditoriju, un tas aizrauj auditoriju, raisot iztēli. Parasti podkāstiem nav video attēlu.
Podkāsta apraides piedāvā izzināt tehnoloģijas, biznesu, kultūru utt., no otras puses, aplādes piedāvā iespēju dalīties personīgajos stāstos par nebeidzamu tēmu sarakstu, sākot no attiecību padomiem līdz garīgās veselības jautājumiem un mainot karjeras ceļu; ļaujot klausītājiem sazināties ar kādu citu, kurš ir pārdzīvojis līdzīgu situāciju kā viņi. Jaunieši veicina podkāstu popularitātes pieaugumu, jo viņiem patīk sekot līdzi tam, kas notiek pasaulē, kas attiecas uz viņu interesējošajiem priekšmetiem. Tas varētu arī pievienot apraidei personisku elementu, palīdzot jauniešiem izveidot saikni ar citām līdzīgi domājošām personām.
Podkāsta vēsture
Podkāsta apraides vēsturi nevar atdalīt no Apple iPod. 2004. gadā, Adams Karijs un Deivs Viners izstrādāja ideju, kas viņiem ļautu lejupielādēt tiešsaistes radio apraides no interneta tieši Apple IPod.
Vēlāk radās ierīce iPodder, kas spēja lejuplādēt audio failus no RSS plūsmas, lai tos varētu pārsūtīt uz iPod. Vienu reizi radio apraides failus varēja saglabāt portatīvajā atskaņotājā un klausīties, atrodoties kustībā.
2004. gadā tika publicēts raksts par tiešsaistes radio straujo straumi. Atsaucoties uz iPod pieaugumu, mājas audio ražošanas programmatūras un cilvēku blogošanas pieejamības pieaugumu, tika novērots, ka pēc visiem pieejamiem datiem, parādīsies jauns radio uzplaukums, un līdz ar to domāja potenciālos nosaukumus šim jaunajam tiešsaistes apraides vilnim: Audioblogings? Podkāsta apraide? GuerillaMēdija? iPod? Pēc datu apkopojumiem un prognozēm, 2004. gada oktobrī parādījās pirmais podkāsta pakalpojuma sniedzējs “Libsyn.com” (Liberated Syndication).
Podkāsts kļūst zināms ikvienam
2005. gadā Oksfordas amerikāņu vārdnīca nosauca “podkāsts” par gada vārdu, nostiprinot podkāsta apraides statusu kā jauno plašsaziņas līdzekļu tendenci, kas ir pieejams vairākās valodās.
Pirmo podkāsta DIY rokasgrāmatu ar nosaukumu “Podcasting: Do-It-Yourself Guide”, publicēja Tods Cochrane, kuram pašam bija savs podkāsta raidījums.
“Yahoo!” 2005. gadā atklāja aplādes meklēšanas vietni – “Mommycast”, podkāsta apraide, kuru vadīja divas Ziemeļvirdžīnijas māmiņas. Šajā podkāstā tika apspriestas tēmas kā veselība un uzturs.
2005. gadā, Apple, ieviesa iTunes 4.9 un izveidoja podkāstu iTunes mūzikas veikalā. Nākamajā desmitgadē un vēlāk podkastus lielā mērā saistīs ar Apple kompāniju, jo īpaši tāpēc, ka iTune un lietotne Podcasts bija galvenās vietas, kur lielākā daļa klausītāju varēja atrast, lejupielādēt un abonēt podkāsta aplādes.

Kā Spotify kļuva daļa no podkāsta apraides industrijas
2018. gada oktobrī podkāstu klausīšanās Spotify pieauga par 175%. Lietotāju ērtībai Spotify novēroja, ka būtu lietderīgi pievienot apraidi kā vēl vienu savas lietojumprogrammas funkciju, lai lietotāji varētu klausīties visu savu audio no vienas platformas. Viena no ievērojamākajām jaunajām funkcijām ir podkāsta apraides pievienošana mūzikas lapai.
Gada sākumā Spotify paziņoja, ka viņi ir iegādājušies Gimlet Media un Anchor par nedaudz mazāk nekā 340 miljoniem ASV dolāru. Gimlet un Anchor ir divi vadošie uzņēmumi podkāsta apraides industrijā, Gimlet ir viens no galvenajiem satura veidotājiem un Anchor ir viens no labākajiem audio veidotājiem pasaulē. Spotiffy iegādājās šos uzņēmumus, lai papildinātu to sākotnējo saturu un piedāvātu kaut ko unikālu, nekā citas straumēšanas platformas. Līdz šim Spotify podcastingā ir ieguldījis gandrīz 500 miljonus ASV dolāru. Viņu mērķis ir palielināt ieņēmumus, izmantojot aplādēs reklāmas, jo lietotāji lietotnē pavada vairāk laika nekā parasts mūzikas klausītājs, kā arī rada papildu ienākumus no jauniem abonementiem. Tas palīdz uzturēt Spotify kā vienas no labākajām audio platformām pasaulē.
PASAULITE RUNĀ PAR VISU PASAULI, TAČU CITREIZ AIZMIRSTAS, KA VISS LABAIS IR TEPAT BLAKUS. IZZINĀSIM KOPĀ KĀDU NO LATVIJAS SLAVENIEM PODKĀSTIEM.

Vai zini, kas ir “Meiteņu tualete”?
Tas ir podkāsts, kas dod ekskluzīvu iespēju ikvienam ielūkoties meiteņu tualetes sarunās kopā ar @movieevelina un @lotaulmane.
Pasaulite katru vakaru, ceturtdienās, ejot no darba mājās, visu mājupceļu klausās tieši šo podkāstu.
Kāpēc? Tas rada sajūtu, ka Pasaulite nav viena, tā sēž blakus meitenēm un kopā “klačojas” un izzina dažādākās pasaules tēmas.
Meiteņu tualete
Podkāsts, kas iekarojis daudzu cilvēku sirdis, kuru var klausīties katru ceturtdienu, plkst.18:00. (Apple Podcasts, Spotify u.c.)
Tā ir vieta, kur tiek apspriests viss – sākot ar neveiklākajiem stāstiem, podkāsta runātāju dzīvēs un beidzot ar kontroversiālām tēmām, kuras izraisījušas diskusijas valsts vai pasaules apmēros.
Saturiskas sarunas un humors. Podkāsta vadītājas jeb runātājas ir Evelīna un Lota, draudzenes, kuras darbojas sociālajos tīklos.
Pēc Pasaulites domām, tas nav tikai podkāsts vai stāsti, tas ir ieskats Evelīnas un Lotas dzīvēs. Draudzeņu sarunas, kas sniedz patīkamu sajūtu pagātnē un liek piezvanīt vai uzrakstīt saviem draugiem, lai parunātu par to, ko runājam “meiteņu tualetēs”.
Seko Meiteņu tualetei Instagram un, protams, klausies to Spotify, Apple Podcasts u.c.
