Es esmu viena no tām, kas gaida maiju, lai justu līdzi mūsu hokeja spēlētājiem. Skolas laikos, telefona slēpšana zem galda, lai sekotu līdzi spēlei. Darbā ik pa brītiņam saņemt ziņas ar rezultātiem un komentāriem par interesantākiem notikumiem. Sēdēšana pie televizora un bļaušana pie ekrāna. Šādi varētu turpināt daudz.
Pasaules hokeja čempionāts nav tikai hokejs, tā ir kā vesela pasaule ar daudz emocijām un atmiņām, kas padara šo notikumu tik īpašu. Tas tuvina draugus, latviešus un visu pasauli.
Vai Tu arī esi viens no mums hokeju pasaulē?
Latvijas hokeja izlases darbība ir visai raiba. Mainījušies sastāvi, treneri, kapteiņi u.c. Esam atvadījušies no lieliskiem spēlētājiem, kas devušies aizsaulē, kā arī spēlētājiem, kas beiguši savas karjeras kāpnes godam.
Man liekas, ka šobrīd, ja kādam jautā kaut ko par hokeju, noteikti visi piemin mūsu izcilo mūri Artūru Irbi. Dzelzs vīru Kārli Skrastiņu. Un arī vienu no izcilākajiem spēlētājiem Sergeju Žoltaku.
Hokeju skatās visādas paaudzes cilvēki. Domājams, ka daudzi pat nezina, ko ir piedzīvojusi mūsu izlase un kā ir nonākusi tur, kur šobrīd atrodas.
Šajā rakstā apskatīsim cik sens ir Pasaules hokeja čempionāts; Latvijas izlases vēsturi un sasniegumus.

Pasaules hokeja čempionāts
Pasaules hokeja čempionāts ir ikgadējs starptautisks vīriešu hokeja turnīrs, ko organizē Starptautiskā Hokeja federācija (turpmāk tekstā IIHF), un uzvarētāji izcīna Pasaules čempiones titulu. Hokeja čempionāts notiek principā katru gadu citā valstī.
2021. gadā norisināsies 85. hokeja čempionāts. Un tas notiks Rīgā. Pirmā spēle Latvijai ir pret Kanādas izlasi, 21. maijā.
Pirmo reizi oficiāli hokeja čempionāts tika rīkots 1920. gada vasaras olimpiskajās spēlēs, tas ir šī sporta veida visaugstākā līmeņa ikgadējais starptautiskais turnīrs. IIHF tika izveidota 1908. gadā, savukārt Eiropas čempionāts, kas bija pasaules čempionāta priekštecis, pirmo reizi notika 1910. gadā. 1920. gada vasaras olimpiskajās spēlēs notikušais turnīrs ir atzīts par pirmo pasaules čempionātu hokejā. No 1920. līdz 1968. gadam olimpiskais hokeja turnīrs tajā gadā tika uzskatīts arī par pasaules čempionātu.
Pirmais pasaules čempionāts, kas notika kā individuāls pasākums, notika 1930. gadā, kurā piedalījās 12 valstis. 1951. gadā piedalījās trīspadsmit valstis, kuras sadalīja divās grupās – A un B. Šis pamatformāts tiktu izmantots līdz 1992. gadam. Pasaules čempionātos sāka piedalīties vairāk komandu, tāpēc tika ieviestas vairākas divīzijas.
Mūsdienu pasaules čempionāta formātā ir 16 komandas čempionāta grupā. Čempionāta komandas spēlē priekšsacīkstes, pēc tam astoņas labākās komandas spēlē izslēgšanas spēles, un uzvarētāju komanda tiek kronēta par pasaules čempioni.
Pasaules hokeja čempionāta pirmsākumi
Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) ir sporta veida pārvaldes institūcija, tika izveidota 1908. gada 15. Maijā. Organizētais ledus hokejs 1908. gadā vēl bija salīdzinoši jauns; pirmā organizētā hokeja iekštelpās spēle notika 1875. gada 3. martā Monreālas Viktorijas slidotavā.
Eiropas čempionāts hokejā, kas pirmo reizi notika Les Avantsā, Šveicē, 1910. gada janvārī, bija pasaules čempionāta priekšgājējs. Tas bija pirmais oficiālais turnīrs, kas domāts nacionālajām komandām. Tajā piedalījās; Lielbritānija, Vācija, Beļģija un Šveice.
Eiropas čempionāti notika piecus gadus pēc kārtas, bet I pasaules kara dēļ tie netika rīkoti no 1915. līdz 1920. gadam.
Pasaules čempionāta hokeja punktu sistēma
- Par uzvaru pamatlaikā piešķir 3 punktus, par zaudējumu – 0 punktus.
- Ja pēc 3 trešdaļas nav noskaidrots uzvarētājs, tiek rīkots 5 min. papildlaiks, kur spēle rit līdz pirmajiem vārtiem un katrā komandā ir trīs laukuma spēlētāji.
- Ja papildlaikā nav gūti vārti, tiek rīkota pēcspēles metienu sērija. Sākumā ir trīs metieni katrai komandai.
- Ja pēc trim metieniem nav noskaidrots uzvarētājs, tad sākas sērijas pa vienam metienam, tas ir, spēle beidzas tad, kad viena komanda ir guvusi vārtus.
- Papildlaika uzvarētājs gūst divus punktus, zaudētājs – 1 punktu.
- Ceturtdaļfinālā, pusfinālā un cīņā par 3. vietu papildlaiks ir 10 minūtes garš, bet finālā papildlaiks ir 20 minūtes garš.

Latvijas hokeja izlase
Latvijas hokeja izlase ir komanda, kas pārstāv Latviju starptautiskajās hokeja spēlēs.
Uz 2021. gadu:
- Galvenais treneris: Bobs Hārtlijs
- Treneris: Artis Ābols
- Treneris: Raimonds Vilkoits
- Vārtsargu treneris: Edgars Masaļskis

Latvijas hokeja izlases vēsture
Pirmskara Latvijas hokeja izlase
Latvijas hokeja vēsture aizsākās 1931. gadā, kad Latviju uzņēma Starptautiskajā hokeja federācijā. Pirmo valstu sacīksti Latvijas valstsvienība aizvadīja 1932. gada 27. februārī, kad ar rezultātu 3:0 tika pārspēti mūsu kaimiņi – Lietuvas izlase.
Tajā pašā 1932. gadā no 14. – 20. martam Latvijas valstsvienība hokejā pirmo reizi piedalījās Eiropas meistarsacīkstēs Berlīnē, kur nācās piedzīvot zaudējumu. Čempionātā izcīnīja 8. vietu (no deviņām komandām), aiz sevis atstājot vienīgi Rumāniju.
1933. gada februārī Latvijas valstsvienība pirmo reizi devās uz pasaules čempionātu Prāgā, Latvija savu pirmo Pasaules čempionātu noslēdza 10. vietā.
1934. gadā Latvijas izlase Pasaules čempionātā Milānā nepiedalījās, bet 1935. gada Pasaules čempionātā Davosā, noslēdzot turnīru 13. vietā.
1936. gadā Garmišpartenkirhenē Latvijas izlase pirmoreiz piedalījās Olimpiskajā spēlēs, kurās Latvijas izlase cieta zaudējumus, olimpiskās spēles noslēdzot 13. vietā.
Gan 1938., gan arī 1939. gadā Latvijas izlase turnīru beidza 10. vietā, bet pēc tam sākās Otrais pasaules karš un neviens Pasaules čempionāts līdz 1947. gadam, kad Latvija jau bija PSRS sastāvā, netika aizvadīts.
Pēdējo spēli pirms Baltijas valstu okupācijas Latvijas valstsvienība aizvadīja 1940. gada 10. martā, kad tikai pēdējā minūtē tika izrauta uzvara pār Igaunijas izlasi.
Līdz 1940. gadam Latvijas hokeja izlase aizvadīja 26 spēles (6 uzvaras, 16 zaudējumi un 4 neizšķirti), gūstot 37 un zaudējot 93 vārtus.
Pēc neatkarības atgūšanas
Līdz nākamajai Latvijas valsts vienības spēlei bija jāgaida vairāk nekā 52 gadi. Pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 1991. gadā, tika nodibināta Latvijas Hokeja Federācija, kuru 1992. gada 6. maijā IIHF kongress Prāgā oficiāli atjaunoja Starptautiskajā hokeja federācijā.
Savu pirmo oficiālo starptautisko spēli pēc neatkarības atgūšanas Latvijas izlase aizvadīja ar Lietuvu 1992. gada 7. novembrī. Šoreiz tas notika Pasaules čempionāta atlases turnīra ietvaros. Pēc vairāk nekā 52 gadus ilga pārtraukuma ieguva tiesības spēlēt Pasaules čepionātā C grupā (tagad II divīzijā).
Helmuts Balderis bija pirmais Latvijas hokejists, kas 1989. gadā 37 gadu vecumā parakstīja līgumu ar Nacionālās Hokeja līgas klubu Minesotas “North Stars”.
Leģendāras lappuses Latvijas un NHL vēsturē ir ierakstījuši vārtsargs Artūrs Irbe, aizsargs Sandis Ozoliņš, kurš 1996. gadā izcīnīja Stenlija kausu, kā arī Sergejs Žoltoks un “dzelzs vīrs” Kārlis Skrastiņš.
1993. gada pavasarī Slovēnijā Latvijas valstsvienība izcīnīja 1. vietu un ieguva tiesības spēlēt PČ B grupā (tagad I divīzija). B grupā Latvijas valstsvienība divus gadus pēc kārtas (1994. un 1995.) izcīnīja 2. vietu, līdz beidzot Leonīda Beresņeva vadībā, 1996. gada pavasarī, Nīderlandē izšķirošajā spēlē izdevās panākt vēlamo rezultātu un beidzot izcīnīt 1. vietu B grupā, kas deva tiesības spēlēt A (elites) grupā.
Latvijas hokeja izlases gadu garumā Pasaules hokeja čempionāta spēlēs
1997. gads
1997. gada Pasaules čempionātā, kas notika Somijā, pirmo reizi pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas izlase izgāja uz ledus, lai spēlētu kopā ar pasaules spēcīgākajām hokeja nācijām – Kanādu, Krieviju, Zviedriju un Čehiju.
Čempionāta debitante Latvija kopvērtējumā ieņēma 7. vietu un, atšķirībā no daudziem iepriekšējiem jaunpienācējiem, no elites grupas neizkrita.
1998. gads
1998. gada Pasaules čempionāts hokejā notika Cīrihē un Bāzelē, Šveicē no 1. līdz 17. maijam. Latvijas izlase izcīnīja 9. vietu.
1999. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Oslo, Hamarā un Lilehamerē, Norvēģijā, Latvijas izlase izcīnīja 11. vietu.
2000. gads
Pasaules čempionātā Sanktpēterburgā Latvijas izlase kopvērtējumā izcīnīja 8. vietu.
2001. gads
Haralda Vasiļjeva trenētā Latvijas valstsvienība izcīnīja iespēju piedalīties savās otrajās Olimpiskajās spēlēs, kur tika iegūta 9. Vieta.
2002. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Geteburgā, Jončepingā un Karlštādē, Zviedrijā, Latvijas izlase ieguva 11. vietu.
2003. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Helsinkos, Tamperē un Turku, Somijā, Latvijas izlase ieguva 9.vietu.
2004. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Prāgā un Ostravā, Čehijā, Latvijas izlase ieguva 7. Vietu.
2005. gads
2005. gada 11. līdz 13. februārim Latvijas valstsvienībā, Rīgā cīnījās par tiesībām piedalīties 2006. gada ziemas olimpiskajās spēlēs, Turīnā, Itālijā. Latvija uzvarēja Slovēniju, Poliju, bet izšķirošajā spēlē Latvijas izlase dramatiskā cīņā uzvarēja Baltkrievijas izlasi Olimpiskā Kvalifikācijas turnīrā, un izcīnīja tiesības piedalīties olimpiskajās spēlēs.
2006. gads
Turīnas ziemas olimpiskajās spēlēs Latvijas izlase piecās spēlēs cieta četrus zaudējumus, vienreiz nospēlēja neizšķirti un ieguva pēdējo – 12. vietu.
2006. gads
Pasaules čempionāts hokejā norisinājās Rīgā, Latvijā. Latvijas izlase čempionātā ierindojās 10. vietā, savā grupā uzvarot vienīgi Slovēniju. Par čempioniem Rīgā kļuva Zviedrija, kas bija pirmā izlase, kas vienā gadā uzvarējusi gan Pasaules čempionātā, gan arī Olimpiskajās spēlēs.
2007. gads
Pasaules čempionāts norisinājās Maskavā un Mitiščos, Krievijā. Latvijas valstsvienība čempionātu noslēdza 13. vietā. Latvija uzvārēja divās no trijām spēlēm un ar sešiem punktiem uzvarēja G grupā.
2008. gads
Pasaules Čempionātā Halifaksā, Kanādā Latvija izcīnīja 11. vietu. Izšķirošajā spēlē, kur kaut viens izcīnīts punkts ļautu Latvijai iekļūt pasaules labāko astoņu izlašu skaitā, cerības nepiepildījās, jo tika piedzīvots zaudējums pret Vāciju.
2009. gads
Pasaules Čempionātā Bernē, Šveicē Latvijas valstsvienība izcīnīja 7. vietu. Pirmajā spēlē komanda zaudēja ASV. Uzvaras tika gūtas pret Zviedriju un Austriju, kura tika pārspēta pēcspēles metienos. Kvalifikācijas kārtā Latvijas valstsvienība uzvarēja Šveici un Franciju pēcspēles metienos, bet tad piedzīvoja zaudējumu Krievijas izlasei. Latvijas valstsvienība kvalificējās ceturtdaļfinālam, kurā gan piekāpās Kanādai.
2010. gads
Latvijas izlase 2010. gada Olimpiskajās spēlēs Vankūverā. 2010. gada februārī Vankūveras ziemas olimpiskajās spēlēs Latvijas izlase apakšgrupu kārtā trīs spēlēs cieta zaudējumus un astotdaļfinālā tikās ar Čehiju, kurai zaudēja papildlaikā un kopvērtējumā ieguva pēdējo — 12. vietu.
2010. gada Pasaules čempionātā Manheimā, Vācijā Latvijas izlase turnīru noslēdza 11. vietā.
…………
2011. gads
Latvijas hokeja izlase 2011. gada Pasaules čempionātā, Slovākijā notikušajā čempionātā Latvijas izlase ieguva 13. vietu. Čempionāts tika iesākts ar zaudējumu Čehijas izlasei, pēc tam sekoja divi zaudējumu pagarinājumā pret Somijas izlasi un Dānijas izlasi, tādējādi paliekot savā grupā pēdējā vietā. Pēc tam sekoja spēles par palikšanu Elites divīzijā. Pirmo spēli zaudēja Slovēnijas izlasei, bet atlikušās divas uzvarēja, attiecīgi Baltkrievijas un Austrijas izlases. Tas nodrošināja palikšanu augstākajā divīzijā, kā arī 13. vietu kopvērtējumā.
2012. gads
Latvijas hokeja izlase 2012. gada Pasaules čempionātā hokejā bija citāds izspēles formāts nekā iepriekšējos gados. Komandas tika sadalītas divās grupās. Viena grupa spēles aizvadīja Somijas galvaspilsētā Helsinkos, bet otra Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā. Savā apakšgrupā no astoņām komandā Latvija palika 5. vietā, bet čempionāta kopvērtējumā tas ļāva ieņemt 10. vietu.
2013. gads
Latvijas hokeja izlase 2013. gada Pasaules čempionātā otro gadu pēc kārtas Zviedrijas un Somijas kopīgi rīkotais pasaules čempionāts tika izspēlēts divās apakšgrupās — H grupa (tajā spēlēja Latvijas izlase) savas spēles aizvadīja Helsinkos, bet S grupas komandas savas spēles aizvadīja Stokholmā. Pēc 7 spēlēm grupu turnīrā Latvija nekvalificējās izslēgšanas kārtai, paliekot 6. vietā, apsteidzot Austriju un Franciju.
2014. gads
Ziemas olimpiskajās spēlēs Latvijas izlase apakšgrupu kārtā piedzīvoja trīs zaudējumus, bet kvalifikācijas turnīra ceturtdaļfinālam. Ceturtdaļfinālā Latvijas izlase saspringtā cīņā ar 1:2 piekāpās turnīra uzvarētājai Kanādai, tādējādi izcīnot 8. vietu. Tas ir Latvijas izlases augstākais sasniegums olimpisko spēļu turnīros.
2015. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Ostravā un Prāgā, Čehijā, Latvijas izlase ieguva 13. vietu.
2016. gads
Pasaules čempionātā hokejā, kurš norisinājās Sanktpēterburgā un Maskavā, Krievijā, Latvijas izlase ieguva 13. vietu.
Septembra sākumā Latvijas izlase piedalījās Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kas notika Rīgā. Latvijas izlase olimpiskajām spēlēm nekvalificējās.
2017. gads
Latvijas hokejas izlases 20 gadi hokeja elitē. Latvijas hokeja izlase 2017. gada Pasaules čempionātā spēlēja A apakšgrupā Ķelnē Ar trim uzvarām un četriem zaudējumiem Latvija nekvalificējās izslēgšanas kārtai un kopvērtējumā ieguva 10. vietu.
2018. gads
Pasaules čempionātā Latvijas izlase spēlēja B apakšgrupā/ Latvija izcīnīja četras uzvaras, piedzīvoja trīs zaudējumus (no tiem divus pagarinājumā) un iekļuva ceturtdaļfinālā, kur zaudēja Zviedrijai.
2019. gads
Pasaules čempionātā, ar trim uzvarām un četriem zaudējumiem Latvija nekvalificējās izslēgšanas kārtai un kopvērtējumā ieguva 10. Vietu.
2020. gads
Pasaules čempionātā 2020. gadā tika atcelts, Covid-19 pandēmijas dēļ. Pasaules čempionātam būtu jānorisinās Šveices pilsētās Cīrihē, Latvijas izlase spēlētu B apakšgrupā.
2021. gads
2021. gada Pasaules čempionāts hokejā būs 85. Pasaules čempionāts, kas notiks no 2021. gada 21. maija līdz 6. jūnijam Latvijas galvaspilsētā Rīgā.
Svarīgākie notikumus Latvijas hokeja vēsturē
- 1931. gada februārī Latvija tiek uzņemta LIHG (Tagad IIHF).
- 1931. gada 1. marts pirmais Latvijas fināls. Rīgas “Union” ar 1:0 papildlaikā uzvar Liepājas “ASK” vienību.
- 1932. gadā 27. februārī pirmās valsts sacīkstes Latvija – Lietuva 3:0.
- 1932. gada marts Latvijas izlase piedalās pirmajā LIHG turnīrā – Eiropas čempionātā Berlīnē.
- 1935. gads Lielākā Latvijas pirmskara izlases uzvara. Pasaules čempionātā Davosā ar 7:0 tiek uzvarēta Nīderlandes izlase.
- 1936. gadā Latvijas hokeja izlase pirmo reizi piedalās Olimpiskajās spēlēs Gārmišā-Pārtenkirhenā.
- 1940. gads 10.marts pēdējā valstsvienības spēle pirms kara: Latvija – Igaunija 2:1
- 1946. gads pirmajās PSRS meistarsacīkstēs startē komanda no Latvijas PSR – „Dinamo”; Rietumvācijā HC „Augsburg” sastāvā spēlē septiņi latvieši.
- 1948. gads Spēle ar Čehoslovākijas hokejistiem. Maskavas (PSRS) izlases vārtus sargā Harijs Mellups; PSRS meistarsacīkstēs Rīgas „Dinamo” izcīna 4. Vietu; HC „Augsburg” ar septiņiem latviešiem sastāvā izcīna Dienvidvācijas meistara titulu.
- 1949. gads Rīgas „Dinamo” tiek pārdēvēts par „Daugavu”; Koņeckis un Veide „Preußen Krefeld” sastāvā kļūst par Vācijas vicečempioniem.
…….
- 1950. gads 7. janvāra lidmašīnas katastrofā pie Sverdlovskas iet bojā Harijs Mellups un Roberts Šūlmanis.
- 1951. gads Koņeckis un Veide „Preußen Krefeld” sastāvā kļūst par Vācijas meistariem.
- 1954. gads Rūdolfs Veide 1954. un 1955. gadā pārstāv Vācijas izlasi pasaules čempionātā.
- 1956. gads Rīgas „Daugava” dodas pirmajā starptautiskajā turnejā uz Poliju.
- 1958. gads Rīgas „Daugava” tiek pārdēvēta par RVR meistarkomandu.
- 1959. gada 7. maijā tiek dibināta Latvijas PSR Hokeja Federācija – pirmais priekšsēdētājs – E. Zolts.
- 1960. gada 9. novembrī tiek atklāta Daugavas stadiona mākslīgā ledus slidotava.
- 1964. gads Rīgā viesojas ASV Austrumu Štatu izlase. Neaptverama ažiotāža.
- 1965. gads Par LHF priekšsēdētāju ievēl A. Raskolovu; „Daugava” izcīna Bukarestes kausu Rumānijā; PSRS čempionātā 48 spēlēs Juris Reps gūst 48 vārtus.
- 1967. gads Meistarkomandu nosauc Rīgas „Dinamo”. Neveiksmīgākā sezona Latvijas hokeja vēsturē.
- 1968. gads Rīgā ierodas Maskavas dinamietis Viktors Tihonovs, kurš tiek apstiprināts par Rīgas „Dinamo” galveno treneri.
- 1970. gada 31. augustā atklāj Rīgas sporta pili.
- 1973. gads Rīgas „Dinamo” spēlētājs Viktors Hatuļevs kļūst par pirmo PSRS hokejistu, kurš iekļūst NHL draftā.
- 1977. gads Helmuts Balderis PSRS izlasē pasaules čempionātā Vīnē tika atzīts par labāko uzbrucēju; 23. februārī – armijas dienā Maskavā „Dinamo” uzvar „ACSK” ar 8:6.
- 1978. un 1979. gads Helmuts Balderis PSRS izlases sastāvā kļūst par pasaules čempionu.
- 1979. gads Rīgas „Dinamo” turnejā Kanādā aizvada 4 spēles ar Kanādas olimpisko izlasi – 2:1, 5:1, 1:4, 2:3
- 1980. gads Olimpiskajās spēlēs Leikplesidā H. Balderis PSRS izlases sastāvā kļūst par sudraba medaļas ieguvēju. Uzvarētājas ASV olimpiskās komandas ārsts – latvietis Visvaldis Nagobads.
- 1983. gads Helmuts Balderis Rīgas „Dinamo” sastāvā kļūst par PSRS meistarsacīkšu rezultatīvāko spēlētāju – 40 spēlēs 63 punkti (31+32) un PSRS izlases sastāvā trešo reizi kļūst par pasaules čempionu.
- 1988. gads PSRS izlases sastāvā par olimpisko čempionu kļūst Rīgas „Dinamo” vārtsargs Vitālijs Samoilovs. Rīgas „Dinamo” piedalās spēļu sērijā ar NHL komandām. 7 spēlēs 2 uzvaras, viens neizšķirts un 4 zaudējumi; Rīgas „Dinamo” PSRS meistarsacīkstēs izcīna 2. vietu. PSRS izlases sastāvā Artūrs Irbe kļūst par pasaules un Eiropas čempionu.
- 1989. gads. 19. septembrī Rīgā viesojas NHL komanda Vašingtonas „Capitals” – Rīgas „Dinamo” piekāpjas ar rezultātu 1:2
……..
- 1990. gads PSRS izlases sastāvā pasaules čempionātā Šveicē Artūrs Irbe kļūst par pasaules čempionu un tiek atzīts par turnīra labāko vārtsargu; 14. septembrī Rīgā viesojas NHL komanda Monreālas „Canadiens”. Rīgas „Dinamo” piekāpjas ar rezultātu 2:4; Rīgas „Dinamo” izcīna „Amerikas kausu”.
- 1992. gads. 7. maijā Prāgā Latvija tiek atjaunota IIHF biedra statusā. A.Irbe un Sandis Ozoliņš dodas uz NHL.
- 1993. gads Latvija izlase Slovēnijā uzvar pasaules čempionāta C grupā, tādējādi iekļūstot B grupā.
- 1994. gads Sandis Ozoliņš un Artūrs Irbe piedalās savā pirmajā NHL Zvaigžņu spēlē. Ozoliņš NHL karjeras laikā 7 reizes piedalījies Visu zvaigžņu spēlē, savukārt Irbe divas reizes.
- 1996. gads Latvija Eindhovenā uzvar pasaules čempionāta B grupā, iekļūstot elites jeb A grupā. Sandis Ozoliņš Kolorado „Avalanche” sastāvā kļūst par Stenlija kausa ieguvēju NHL.
- 1997. gads Latvija debijas čempionātā elites grupā iegūst 7.vietu.
- 1998. gads Helmuts Balderis tiek uzņemts IIHF slavas zālē.
- 2000. gads Latvijas hokeja izlase izcīna vēsturisku uzvaru pasaules čempionātā, ar 3:2 uzveicot spēcīgo Krievijas izlasi. Latvijas izlase ierindojas 8. vietā.
- 2001. gads Latvija iegūst tiesības rīkot 2006. gada pasaules čempionātu elites grupā.
- 2002. gads Latvijas izlase pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas piedalās Olimpiskajās spēlēs Soltleiksitijā, izcīnot 9. vietu.
- 2003. gads Visvaldis Nagobads saņem Pola Laika balvu, ko IIHF piešķir par ieguldījumu pasaules hokejā.
- 2004. gads Latvijas izlase atkārto 1997. gada panākumu, izcīnot 7. vietu pasaules čempionātā; 3. novembrī Minskā Baltkrievijas atklātā čempionāta spēlē mirst Sergejs Žoltoks.
- 2005.gada 13.februāris Latvijas hokeja izlase Turīnas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra izšķirošajā spēlē no 2:4 atspēlējās un ar 5:4 uzveica Baltkrieviju.
………….
- 2005. gads Ēriks Koņeckis tiek iekļauts Vācijas hokeja slavas zālē.
- 2006. gads Latvijas izlase piedalās Olimpiskajās spēles Turīnā, paliekot 12. vietā; Atklāta „Arēna Rīga”, ar 10 300 skatītāju vietām, kas turpmākos gadus kļūst par galveno hokeja ar arēnu; Pasaules čempionāts elites grupā pirmo reizi notiek Latvijā, Rīgā, kas ir lielākais sporta notikums atjaunotās Latvijas vēsturē.
- 2007. gads Kārlis Skrastiņš uzstāda NHL rekordu, aizvadot 485 spēles pēc kārtas;
- 2008. gads Tiek radīts „jaunais” Rīgas „Dinamo”, kas uzsāk savu dalību KHL čempionātā.
- 2009. gada 8. maijā Sergejs Žoltoks uzņemts NHL slavas zālē; Latvijas hokeja izlase izcīna vēsturisku uzvaru pasaules čempionātā, ar 3:2 pēcspēles metienos uzveicot spēcīgo Zviedrijas izlasi. Latvijas izlase ierindojas 7. vietā.
- 2010. gads Latvijas izlase piedalās Olimpiskajās spēlēs Vankūverā, paliekot 12. Vietā; Artūrs Irbe tiek uzņemts IIHF slavas zālē, un Sanhosē pilsētas sporta slavas zālē; Viktors Tihonovs tiek uzņemts IIHF slavas zālē un Lozannas Olimpiskajā muzejā; Visvaldis Nagobads tiek uzņemts ASV hokeja slavas zālē.
- 2011. gada 11. septembrī lidmašīnas katastrofā iet bojā KHL kluba Jaroslavļas „Lokomotiv” lidmašīna un viss komandas sastāvs, tajā skaitā mūsu Kārlis Skrastiņš
- 2014. gads Latvijas izlase piedalās Olimpiskajās spēlēs Sočos, izcīnot 8. vietu.
- 2016. gads Sandis Ozoliņš iebalsots NHL komandas Kolorado „Avalanche” 20 gadu simboliskajā izlasē; Artūrs Irbe iekļauts NHL komandas Sanhosē „Sharks” 25 gadu simboliskajā izlasē.
