Interesanti

Senākā galda spēle pasaulē Ur

Bērnības spēles, ko spēlē paaudžu paaudzēs- cirks, šahs, nardi, dambrete un monopols.Bet vai esi kādreiz dzirdējis par vienu no senākajām spēlēm Ur?- es nebiju. Tāpēc iepazīsimies ar šo interesanto spēli kopā!

Vai zināji?

The Royal Game of Ur, kas pazīstams arī kā divdesmit kvadrātu spēle vai vienkārši Ur, ir divu spēlētāju stratēģiskās sacensības kuģa spēlē. Šo spēli pirmo reizi spēlēja senajā Mezopotāmijā trešās tūkstošgades sākumā. Šī spēle bija populāra visos tuvajos Austrumos starp cilvēkiem no visiem sociālajiem slāņiem. Spēlei bija garīga nozīmi, un spēles notikumi, domājams, atspoguļo spēlētāja nākotni un nodod vēstījumus no dieviem vai citām pārdabiskām būtnēm.

Spēle Ur joprojām bija populāra līdz vēlai senatnei, kad to pārtrauca spēlēt, iespējams, mainījusies vai beidzās ar bekgemu agrīnā formā. Galu galā spēle visur tika aizmirsta, izņemot Indijas pilsētā Koči,  kur turpināja spēlēt tā versiju līdz 1950. gadam, kad viņi sāka emigrēties uz Izraēlu.

Spēle tika atklāt mūsdienu pasaulē no 19922.-1934.gadam Karaliskajā kapsētā Ur. Tā tika nosaukta par UR, pateicoties angļu arheologam seram Leonardam Vūllam. Pēc tam to atraduši citi arheologi visos Tuvajos Austrumos. Ur spēles noteikumi ir saglabāti uz Babilonijas māla plāksnes, ko uzrakstījis rakstnieks Itti-Marduk-balal. Pamatojoties uz šo plāksni un spēļu galda formu, Britu muzeja kurators Īrving Finkels ir pārveidojis pamatnoteikumus par to, kā šī spēle varētu būt spēlēta. Spēles mērķis ir vadīt kuģa galdu un nodalīt visus savus gabalus pirms pretinieka. Tāpat kā mūsdienu spēle Nardi, spēle apvieno gan stratēģijas, gan nejaušas izredžu elementus.

Kā spēlēt šo spēli?

Game of Ur ir sacīkšu spēle, un tā, iespējams, ir tiešākā priekštece spēlēm No galdiem vai Nardiem. 
Ur spēli spēlē, izmantojot divus no septiņiem dambretei līdzīgus spēļu kauliņus.

  • Viens gabalu komplekts ir balts ar pieciem melniem punktiem, un otrs komplekts ir melns ar pieciem baltiem punktiem.
  • Spēles kartē ir divi taisnstūrveida kārbu komplekti, no kuriem viens ir trīs rindas ar četrām kastēm, un katra no tām sastāv no trim rindām no divām kastītēm, kuras apvienotas ar divu kāršu “šauru tiltu”.
  • Spēle ietver gan veiksmes, gan stratēģijas elementus.
  • Kustības nosaka, pagriežot četrpusīgu, piramīdas formas kauliņu komplektu.
  • Divi no katra mirstīgajiem stūriem ir marķēti, un pārējie divi nav, un katram mirstīgajam ir vienādas iespējas izkraut ar atzīmētu vai nemarķētu stūri uz augšu.
  • Marķēto galu skaits, kas vērsti uz augšu pēc ruļļa, norāda, cik daudz vietas spēlētājs var pārvietoties šajā kārtas laikā.
  • Viena spēle var ilgt līdz pusstundai un var būt arī ļoti intensīva.

Spēles  mērķis ir spēlētājam pārvietot septiņus savus gabalus pa kursu (divas piedāvātās versijas ir redzamas zem paragrāfa) un pie kuģa pirms pretinieka.

Diagram showing board with arrows showing the direction of play

Diagramma, kurā parādīts visticamākais virziens, kādā spēlētāji spēj pārvietot savus gabalus no kuģa, ar “zilām” un “apbruņot” atstarpēm “drošām” telpām, kas norādītas zaļā krāsā.

Mazāk iespējams, taču iespējams, kurā spēlētāji dubulto atpakaļ četros laukuma vidus posmos, tādējādi padarot spēli ilgāku.

Skatoties Latvijas tirgū šādu spēli veikalu plauktos nevar iegādāties. Tomēr, ja kāds zina, kur var iegādāties, droši komentārā raksti.  Jaunākā versija šai spēlei ir nopērkama veikalā Amazon.com par aptuveni EUR42.48, kas ir $47.99.

Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu