Interesanti

Lielā piektdiena

saulriets

Kas ir Lielā piektdiena?

Lielā Piektdiena ir daļa no Klusās nedēļas, kas ilgst no Pūpolu svētdienas līdz pēdējai sestdienai pirms Lieldienām. Lielā piektdiena jeb Svētā piektdiena; Krusta diena vai arī Melnā piektdiena ir kristiešu reliģiskie svētki, kas saistās ar Jēzus nāves dienu. 

Daudzās valstīs, arī Latvijā, Lielā Piektdiena ir oficiāla valsts brīvdiena. Šogad, 2021. gadā, Lielā piektdiena iekrīt 2. aprīlī. 

Ko Lielajā piektdienā dara?

Tajā ar gavēšanu un lūgšanām piemin Jēzus sišanu krustā. Dažviet pasaulē notiek procesijas, kurās atveido Jēzus Krusta ceļa gājienu uz Golgātu. Pieminot Jēzus krustā sišanu un nāvi, daudzviet baznīcās tiek apklāti altāri. 

Kristīgiem cilvēkiem šī diena sākas jau agri no rīta, kad jāsāk darīt pirmās paražas. Lielā piektdiena ir jāpavada mierā un klusumā, jo reiz tieši piektdienā Jēzus piedzīvoja savas ciešanas.

Lielās piektdienas ticējumi un tradīcijas, ko ieviesuši senlatvieši

Lielā piektdiena, tāpat kā Zaļā ceturtdiena, ir izteikti kristīga tradīcija, taču latviešu folklorā tai atrodami daudzi ticējumi:

  • Lielās piektdienas rītā pirms saullēkta jāēd speķis, jo tad tajā gadā nebūs jāredz neviena čūska, bet, ja tiks ēsti mārrutki, tad varēs izvairīties no sliktām lietām. Savukārt tie, kas grib daudz naudas un laimi, tiem jāiet Lielās piektdienas rītā lasīt skaidiņas.
  • Lielajā piektdienā nedrīkst žāvēt veļu, citādi tajā gadā kāds piederīgais mirs.
  • Lielās piektdienas rītā jāiet ābeles pērt ar biksēm, tad āboli augšot labi un lieli.
  • Lielās piektdienas rītā iet mazgāties tekošā ūdenī, jo tad visu gadu būs veselība, nesvīdīs kājas, nemetīsies pumpas un vasarā saule nenosvilinās ādu.
  • Lielajā piektdienā nevajadzētu ķemmēties, jo ticējums vēsta, ka tiem, kas šajā dienā ķemmējas, ātri nosirmo mati. Cits ticējums stāsta, ka, ja matus tomēr ķemmēs, tad vislabāk zem apiņiem, jo tad mati augot kupli, bet, ja ķemmēs zem eglēm, tad nesāpēs galva.
  • Lielajā Piektdienā jāmeklē drēbes svētkiem un labu vietu šūpolēm, kā arī izdara priekšdarbus Lieldienu mājas rotāšanai un ēdienu gatavošanai, taču jāatceras, ka tas jādara ar mieru un nedrīkst būt piepūle. Tāpēc labāk, visus darbus sadarī Zaļajā ceturtdienā. 
  • Tiek uzskatīts, ka Lielajā piektdienā dzimstot īpaši cilvēki, kuri var redzēt garus, miroņus un visu, kas cilvēku acīm apslēpts, turklāt viņi prot burt. Ar tādu cilvēku esot jāuzmanās, jo viņa novēlējumi piepildoties – gan labie, gan ļaunie.

Lielajā piektdienā ieelpo mieru, iedziļinies savā dvēselē un pavadi dienu bez strīdiem kopā ar mīļajiem cilvēkiem. Esi harmonijā ar sevi!

Sirdssiltus un mierīgus svētkus!

Advertisement
Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu