Interesanti

Eirovīzija, kas ierakstīta Ginesa rekordu grāmatā, svin 64 gadus

Tieši vakar, 2019.gada 14.maijā norisinājās pirmais Eirovīzijas pusfināls- Tel Aviva, Izraēlā. Lai gan mūsdienās Eirovīzijas formāts, skatīšanās prieks ir mainījies, tāpat visi seko līdzi un grib zināt, kur notiks nākamā gada Eirovīzijas dziesmu konkurss.

Bet, vai Tev ir nojausma cik īstenībā šis pasākums ir sens?

Vēsture

Eirovīzijas dziesmu konkursa vēsture sākās kā EBU Marcel Bezençon. Konkurss balstījās uz Itālijas Sanremo mūzikas festivālu, un tā mērķis bija pārbaudīt tiešraides televīzijas apraides tehnoloģiju robežas.

Pirmais konkurss notika 1956. gada 24. maijā, kad piedalījās septiņas valstis. Konkursa laikā ar dzīvu orķestri, normām pirmajos gados un vienkāršu dziesmu dziedāšanu katrā radio stacijā, konkurss kļuva par īstu Eiropas tradīciju.

Eirovīzijā var dziedāt tikai savas valsts valodā

Sākumā dalībniekiem bija acīmredzami, ka viņiem vajadzētu dziedāt savas valsts valodā. Tomēr, tā kā Zviedrijas ieraksts 1965. gadā, Absent Friend, tika dziedāts angļu valodā, EBU noteica ļoti stingrus noteikumus par valodu, kurā dziesmas varēja izpildīt. Nacionālajās valodās bija jāizmanto visi vārdi. Dziesmu autori visā Eiropā drīz atzīmēja, ka panākumi būs tikai tad, ja tiesneši varētu saprast saturu, kā rezultātā tiks ierakstīti Boom-Bang-A-Bang un La La La. un nākamajā gadā ABBA uzvarēja ar Waterloo. Šīs valodas brīvības noteikumi drīzumā tiktu atcelti 1977. gadā, lai atgrieztos ar acīmredzamu pastāvīgu statusu 1999. gada konkursā.

Balsošanas sistēma

Konkursa laikā izmantotās balsošanas sistēmas gadu gaitā ir mainījušās. Mūsdienīgā sistēma ir ieviesta kopš 1975. gada. Vēlētāji balvu saņem no 1 līdz 8 punktiem, pēc tam 10 un beidzot 12 dziesmas no citām valstīm – ar iecienītāko tiek piešķirti tagad slaveni douze punkti. Vēsturiski valsts balsu kopumu nolēma iekšēja žūrija, bet 1997. gadā piecas valstis eksperimentēja ar televīziju, ļaujot šo valstu iedzīvotājiem masveidā balsot par viņu iecienītākajām dziesmām. Eksperiments bija veiksmīgs, un no 1998. gada visas valstis tika aicinātas, ja vien iespējams, izmantot televīziju.

Paplašināšana ar pusfināliem

Aukstā kara beigas 1990. gadu sākumā izraisīja pēkšņu skaita pieaugumu, un daudzas bijušās Austrumbloka valstis ierindojās pirmās sacensībās. Šis process turpinājās līdz pat šai dienai, un pievienojas arvien vairāk valstu. Šā iemesla dēļ 2004. gadā EBU ieviesa pusfināla formātu, kas 2008. gadā kļuva par diviem pusfināliem Eirovīzijas dziesmu konkursam. Apvienotajai Karalistei – kopā ar uzņēmējvalsti ir jābūt pusfināla top-10, lai pretendētu uz finālu.

Apaļa jubileja: 60.gadi

2015. gadā Eirovīzijas dziesmu konkurss svinēja 60. gadadienu. BBC rīkoja grandiozu jubilejas izstādi Londonā, kurā piedalījās vairāk nekā ducis bijušo dalībnieku. Un, lai godinātu valsts Eirovīzijas dziesmu konkursa saistības vairāk nekā 30 gadus, organizatori atzina Austrāliju pirmo reizi.

Europe start voting now!

Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu