Interesanti

Degvielas pirmsākumi atrodami Vācijā

Izdzirdot vārdu degviela, tā sākotnēji asociējas ar vārdiem benzīns, dīzeļdegviela, gāze. Bet, ka vēl slēpjas zem šī vārda? Izzinām kopā!

Vai zināji?

Degviela ir jebkurš materiāls, kas var reaģēt ar citām vielām, lai tā atbrīvotu enerģiju kā siltumenerģiju vai izmantotu darbam. Jēdziens sākotnēji tika izmantots tikai tiem materiāliem, kas spēj atbrīvot ķīmisko enerģiju, bet kopš tā laika tas tika piemērots arī citiem siltumenerģijas avotiem, piemēram, kodolenerģijai.

Siltuma enerģija, kas izdalās degvielas reakcijās, tiek pārveidota par mehānisko enerģiju, izmantojot siltuma dzinēju. Citos gadījumos pašu siltumu vērtē siltuma, ēdiena gatavošanas vai rūpniecisko procesu dēļ, kā arī apgaismojumam, kas nāk ar degšanu. Degvielu izmanto arī organismu šūnās procesā, ko sauc par šūnu elpošanu, kur organiskās molekulas tiek oksidētas, lai atbrīvotu izmantojamo enerģiju. Ogļūdeņraži un saistītās skābekli saturošas molekulas ir visizplatītākais cilvēku izmantoto kurināmā avots, bet arī tiek izmantotas citas vielas, tostarp radioaktīvie metāli

Ogles kā degviela

Ogles vispirms tika izmantota kā degviela Ķīnā. Ar enerģiju ķīmiskās enerģijas veidā, ko var izdalīt sadegšanas ceļā, bet tvaika dzinēja koncepcijas izstrāde Apvienotajā Karalistē 1769. gadā, akmeņogles ieguva vairāk izplatītu izmantošanu kā enerģijas avots.

Ogles vēlāk tika izmantotas, lai vadītu kuģus un lokomotīves. Līdz 19. gadsimtam ielu apgaismojumam Londonā tika izmantota gāze, kas iegūta no akmeņoglēm.

Degviela ierīcēm

1959. gada oktobrī Allis-Chalmers Manufacturing Company inženieris Harijs Karls Ihrigs parādīja 20 zirgspēku traktoru, kas bija pirmais transportlīdzeklis, kuru kādreiz darbināja degvielas šūna.

1960. gadu sākumā General Electric ražoja degvielas šūnu elektroenerģijas sistēmu NASA Gemini un Apollo kosmosa kapsulām. General Electric izmantoja principus, kas atrodami “Bacon Cell”, par pamatu tā dizainam. Šodien Space Shuttle elektroenerģiju nodrošina kurināmā elementi, un vieni un tie paši kurināmā elementi nodrošina dzeramo ūdeni apkalpei.

NASA nolēma, ka kodolreaktoru izmantošana ir pārāk liela, un bateriju vai saules enerģijas izmantošana ir pārāk liela, lai to izmantotu kosmosa kuģos. NASA ir finansējusi vairāk nekā 200 pētniecības līgumus, kuros pētīta degvielas šūnu tehnoloģija, tādējādi nodrošinot privātā sektora dzīvotspēju.

Pirmais autobuss, kura motors ir degvielas elementi jebkā mēs pazīstam benzīns, tika pabeigts 1993. gadā.

1997. gadā “Daimler-Benz” un “Toyota” uzsāka prototipu ar benzīnu dzinējiem.

Pirmā degvielas uzpildes stacija, vieta kur varēja uzpildīt degvielu

Farmācijas pilsētā, kādā aptiekā Wieslochā, Vācijā. 1888. gadā. 5. augustā Bertha Benz (bija Vācijas automobiļu pionieris. Viņa bija automašīnu izgudrotāja Karl Benz biznesa partnere un sieva) bija pirmā, kura uzpildīja pirmās automašīnas tvertni pirmajā braucienā no Manheimas uz Pforzheimu. To darot, viņa atnesa Benz Patent-Motorwagen uzmanību visā pasaulē un ieguva pirmo pārdošanu. Tieši pēc tam citas aptiekas sāka pārdod benzīnu kā blakusdarbu.

Degvielas uzpildes staciju, kādu mēs to pazīstam mūsdienās, atklāja Gulf Refining Company, raksta Amerikas naftas un gāzes vēstures biedrība. Atšķirībā no iepriekšējām vienkāršajām apmales degvielas uzpildes stacijām, arhitekts mērķtiecīgi izstrādāja pagoda stila ķieģeļu iekārtu, kas piedāvāja bezmaksas gaisa, ūdens, kartera servisu un riepu un cauruļu uzstādīšanu.

Tas šodien izskatījās kā pilna servisa degvielas uzpildes stacijas. Ar spilgti apgaismotu jumtu, tas sniedz patvērumu no sliktiem laika apstākļiem, un tam bija vadītājs un četri pavadoņi, kas palīdzēja uzpildīt degvielu un remontēt mašīnas.

Degviela Latvijā

1924. gada 23. augustā, Pierīgā, tiek atklāta pirmā degvielas uzpildes stacija Latvijā, kuru izveidoja “Shell”, bet nedaudz vēlāk tika atklātas arī vairākas citas degvielas uzpildes stacijas. Kopumā Rīgā un tās apkārtnē līdz 1940. gadam tika atklātas 11 šāda veida stacijas.

Šobrīd Latvijā ir vairāk kā 12 degvielu zīmoli un simtiem uzpildes stacijas.


1931. gada 31. oktobris H. Piusa jauktu preču tirgotavas pagalms Valmierā, Rīgas ielā. Pirmais no kreisās – “Shell” benzīna tanka īpašnieks Teodors Niedre un H. Pius, benzīna tanka
līdzīpašnieks. 
Advertisement
Komentāri

Populārākie Raksti

Uz augšu