Vai zināji, ka diētas tika izmantotas jau grieķu un romiešu laikos. Ja tev bija veselīgs ķermenis, grieķi uzskatīja, ka tas nozīmē, ka tev ir arī veselīgs prāts. Ja tavs ķermenis bija tikpat veselīgs un skaists kā grieķu dievs, tas nozīmēja, ka arī tavs prāts ir vesels. Resnums bija ne tikai neglīts, bet arī garīgas nelīdzsvarotības pazīme.
Grieķi nodarbojās ar fizisko sagatavotību lielā mērā; faktiski turīgi cilvēki ar brīvo laiku pavadītu astoņas stundas dienā, trenējoties sporta zālē, parasti kaili. Viņi arī rīkoja skaistumkonkursus sievietēm.
Hipokrāts, grieķu ārsts, kurš dzīvoja ap 400 gadu pirms mūsu ēras, uzskatīja, ka resnie cilvēki cieš no neveselīga miega, sāpēm, aizcietējumiem u.c., un ieteica ievērot stingru diētu, palielināt fizisko slodzi.
Arī mūsdienās ir netieši noteikti standarti, kā cilvēkiem vajadzētu izskatīties. Bet vai tas ir pareizi? – par šo gan šajā rakstā nerunāsim. Šobrīd popularitāti ir iekarojusi keto diēta, kas palīdz nomest svaru. Lasi tālāk un kopā uzzināsim, kas tā ir un ko tā mums dod.
Ketogēna diēta
Ketogēna vai drīzāk kā visi to zina – keto diēta ir ar zemu ogļhidrātu un augstu tauku saturu, kas sniedz daudz labumu veselībai.
Ketogēns ir uzturs ar zemu ogļhidrātu daudzumu. Šīs diētas ideja ir iegūtu vairāk kaloriju no olbaltumvielām un taukiem un mazāk no ogļhidrātiem. Samazināt uzturā ogļhidrātus, kas ir viegli sagremojami, piemēram, cukuru, konditorejas izstrādājumus un baltmaizi.
Keto diētas veidi
Standarta ketogēnā diēta: šī ir ļoti zema ogļhidrātu, mērena olbaltumvielu un tauku satura diēta. Parasti tā satur 70% tauku, 20% olbaltumvielu un tikai 10% ogļhidrātu.
Cikliskā ketogēnā diēta: Šī diēta ietver periodus ar lielāku ogļhidrātu daudzumu, piemēram, 5 ketogēnas dienas, kam seko 2 dienas ar augstu ogļhidrātu saturu.
Mērķtiecīga ketogēna diēta: šī diēta ļauj jums pievienot ogļhidrātus treniņu laikā.
Diētiska ketogēna diēta ar augstu olbaltumvielu saturu: tā ir līdzīga standarta ketogēnai diētai, taču tajā ir vairāk olbaltumvielu. Bieži ir 60% tauku, 35% olbaltumvielu un 5% ogļhidrātu.
Tomēr ir plaši pētītas tikai standarta un augstas olbaltumvielu ketogēnas diētas. Cikliskas vai mērķtiecīgas ketogēnas diētas ir modernākas metodes, kuras galvenokārt izmanto kultūristi vai sportisti.
Šajā rakstā sniegtā informācija galvenokārt attiecas uz standarta ketogēno diētu.
Kā šī diēta strādā?
Apēdot mazāk nekā 50 gramus ogļhidrātu dienā, ķermenim beidzas “degviela” (cukura līmenis asinīs), ko tas var ātri izmantot. Parasti tas aizņem 3 līdz 4 dienas. Tad jāsāk sadalīt olbaltumvielas un taukus, lai iegūtu enerģiju, kas var likt zaudēt svaru. To sauc par ketozi. Ir svarīgi atzīmēt, ka keto diēta ir īstermiņa diēta, kas ir vērsta uz svara zaudēšanu.

Kas izmanto šīs diētas?
Cilvēki lieto keto diētu, lai zaudētu svaru, taču tā var palīdzēt pārvaldīt arī noteiktus medicīniskos apstākļus, piemēram, epilepsiju. Tā var arī palīdzēt cilvēkiem ar sirds slimībām, dažām smadzeņu slimībām un pat pūtītēm, taču šajās jomās ir jāveic vairāk pētījumu. Vispirms konsultējieties ar savu ārstu, lai uzzinātu, vai tev ir droši izmēģināt keto diētu.
Kam tā var palīdzēt:
Svara zaudēšanai
Ketogēna diēta var palīdzēt zaudēt vairāk svaru pirmajos 3 līdz 6 mēnešos, nekā dažas citas diētas. Tas var būt tāpēc, ka tauku maiņai enerģijā nepieciešams vairāk kaloriju, nekā ogļhidrātu pārvēršanai enerģijā.
Diabēta gadījumā
Diabētu raksturo izmaiņas vielmaiņā, augsts cukura līmenis asinīs un traucēta insulīna funkcija. Keto diēta var palīdzēt zaudēt lieko tauku daudzumu, kas ir cieši saistīts ar 2. tipa cukura diabētu, prediabētu un metabolisko sindromu.
Viens pētījums atklāja, ka keto diēta uzlaboja jutību pret insulīnu. Neliels pētījums sievietēm ar 2. tipa cukura diabētu arī atklāja, ka, ievērojot keto diētu 90 dienas, ievērojami samazinājās hemoglobīna A1C līmenis, kas ir ilgtermiņa cukura līmeņa pārvaldība asinīs.
Cits pētījums, kurā piedalījās 349 cilvēki ar 2. tipa cukura diabētu, atklāja, ka tie, kas ievēroja keto diētu, 2 gadu laikā zaudēja vidēji 11,9 kg. Tas ir svarīgs ieguvums, apsverot saikni starp svaru un 2. tipa cukura diabētu.
Citi ieguvumi veselībai
Sirds slimības. Ketogēna diēta var palīdzēt uzlabot riska faktorus, piemēram, ķermeņa taukus, ABL (labā) holesterīna līmeni, asinsspiedienu un cukura līmeni asinīs.
Vēzis. Diēta pašlaik tiek pētīta kā papildu vēža ārstēšanas metode, jo tā var palīdzēt palēnināt audzēja augšanu.
Alcheimera slimība. Keto diēta var palīdzēt mazināt Alcheimera slimības simptomus un palēnināt tās progresēšanu.
Epilepsija. Pētījumi ir parādījuši, ka keto diēta var izraisīt ievērojamu epilepsijas krampju samazināšanos.
Policistisko olnīcu sindroms. Keto diēta var palīdzēt samazināt insulīna līmeni, kam var būt galvenā loma policistisko olnīcu sindromā.
Ēdieni no kuriem vajadzētu izvairīties diētas laikā
Saldie ēdieni: augļu sulas, kokteiļi, kūkas, saldējums, konfektes utt.
Graudi vai ciete: produkti, kuru pamatā ir kvieši, rīsi, makaroni, graudaugi utt.
Augļi: visi augļi, izņemot nelielas ogu daļas, piemēram, zemenes
Pupiņas vai pākšaugi: zirņi, pupiņas, lēcas, aunazirņi utt.
Dārzeņi: kartupeļi, saldie kartupeļi, burkāni, pastinaki utt.
Produkti ar zemu tauku saturu vai diētiski produkti: majonēze ar zemu tauku saturu, salātu mērces un garšvielas
Dažas garšvielas vai mērces: bārbekjū mērce, medus, sinepes, terijaki mērce, kečups utt.
Neveselīgi tauki: apstrādātas augu eļļas, majonēze utt.
Alkohols: alus, vīns, kokteiļi
Diētiskie pārtikas produkti bez cukura: konfektes bez cukura, sīrupi, pudiņi, saldinātāji, deserti utt.
Ēdieni, kurus vajadzētu lietot diētas laikā:
Gaļa: sarkanā gaļa, steiks, šķiņķis, desa, bekons, vistas gaļa un tītars
Taukainas zivis: lasis, forele, tuncis un skumbrija
Olas: ganītas vai omega-3 veselas olas
Sviests un krējums
Siers: neapstrādāti sieri, piemēram, čedars, kazas, zilais vai mocarella
Rieksti un sēklas: mandeles, valrieksti, linu sēklas, ķirbju sēklas, čia sēklas utt.
Veselīgas eļļas: neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa, kokosriekstu eļļa un avokado eļļa
Avokado: veseli avokado vai svaigi pagatavota guacamole
Dārzeņi ar zemu ogļhidrātu saturu: zaļie dārzeņi, tomāti, sīpoli, paprika utt.
Garšvielas: sāls, pipari, utt.
Vai Tu izmanto vai esi izmantojusi kādu diētu? Ja, jā, raksti komentārā.
