Jūs, iespējams, lietojat cukuru gandrīz katru dienu, neatkarīgi no tā, vai to pievienojat rīta kafijai vai apēdot kādu saldumu. Tas ir galvenā sastāvdaļa cepšanā, saldina tēju un pat var izmantot DIY skrubī. Bet vai jūs kādreiz esat domājuši, kā tiek ražots cukurs?

Tātad, tieši tagad aizej uz virtuvi un uztaisi savu mīļāko tēju vai paņem tasi kafijas, saldini to ar cukuru līdz pilnībai un turpini lasīt šo rakstu, par to kā radās cukurs Tavā krūzē.
Kā audzē cukurniedres?
Cukurniedres ir tropu augs, un tās var kultivēt tikai valstīs, kas atrodas netālu no ekvatora, vai apgabalos, kur vidējā temperatūra ir 24 ° C, apvienojumā ar spēcīgu saules staru un spēcīgām sezonālām lietusgāzēm vai bagātīgu ūdens krājumu apūdeņošanos. Lielākie niedru cukura reģioni ir Brazīlija, Indija, Ķīna, Taizeme, Austrālija, Dienvidāfrika, Meksika un Gvatemala.
Cukurniedres ir zāles tips ar bambusam līdzīgu saīsinātu stublāju, kas aug līdz pieciem metriem augstumā un piecu centimetru diametrā. Cukurniedres audzē lielās saimniecībās, ko sauc par stādījumiem. Parasti cukurniedres novāc vēsākajos mēnešos. Cukurniedres pēc ražas novākšanas nevar uzglabāt, tāpēc tās ir ātri jāpārved uz blakus esošajām pārstrādes rūpnīcām, lai mazinātu bojāšanos.
Kā audzē cukurbietes?
Cukurbietes ir sakņu kultūra, kuru veiksmīgi audzē daudzviet pasaulē, ieskaitot Āziju, Eiropu un Ziemeļameriku. Tās var audzēt šajos mērenajos klimatos, pateicoties spējai izturēt salnas. Audzēšanas paņēmieni un izejmateriāli jāpielāgo reģiona klimatiskajiem un augsnes tipiem.
Piemēram, zemei jābūt mazam akmens saturam. Maksimālo ražu iegūst tikai tad, ja ir optimizētas atstarpes starp rindām un sēklām. Cukurbietēm augšanas sezonā nepieciešami apmēram 50 centimetri ūdens, un tās ir ļoti jutīgas pret mitruma līmeni. Lauku pārāk liela apūdeņošana var samazināt cukurbiešu saturu cukurā, un, veicot apūdeņošanu, ražas var būt mazāk. Ir arī svarīgi, lai piemērotā daudzumā tiktu izmantoti pareizie mēslojuma veidi, lai nodrošinātu labu ražu.
Nobriedušas cukurbietes ir gandrīz baltā krāsā un izskatās līdzīgas rāceņam Tāpat kā cukurbietes, arī cukura saturs var mainīties gadu no gada un dažādās ģeogrāfiskās vietās. Piemēram, saharozes saturs cukurbietēs klimata atšķirību dēļ Eiropā ir tuvāk 18%.
Kā ražo cukuru?
- Lai iegūtu cukuru, bietes sagriež – mazās skaidiņās, kas izskatās kā kartupeļi frī.
- Lai cukuru atdalītu no bietēm, graizījumus skalo 70 °C siltā ūdenī.
- Siltā cukura sula (jēlsula) satur aptuveni 15 % cukura, taču tajā ir arī 1—2 % piemaisījumu (necukuri), no kuriem sula jāattīra. Cukura sulu attīra ar kalcija hidroksīdu.
- Cukura sulu, kas izskatās kā šķidrs, gaiši dzeltens šķidrums, sauc par attīrītu sulu. Sulu nogādā iztvaicētājā, kurā novāra ūdeni, lai sulu padarītu biezāku. Iegūtais šķidrums, kuru sauc par biezsulu, satur aptuveni 70 % cukura.
- Biezsulu iesūknē lielās vārīšanas iekārtās, kurās veidojas sīki cukura kristāli.
- Biezo, brūno sulu, kuru tagad sauc par kristālmasu, centrifugē, lai balto cukuru atdalītu no brūnā sīrupa. Sīrups atgriežas vārīšanas iekārtā, un to atkal vāra, līdz ekstraktā vairs nav cukura.
- Pāri palikušo produktu sauc par melasi. Tās cukura saturs ir pārāk zems, lai iegūtu cukuru. Melasi lieto dzīvnieku barības, rauga un alkoholisko dzērienu ražošanai.
- Visbeidzot cukuru izžāvē un uzglabā silos. Pēc biešu ražas sezonas sili ir pilni ar cukuru, bet gada laikā tie pakāpeniski iztukšojas, cukuru pārdodot veikaliem, ražošanas uzņēmumiem un eksportējot to.

Cukura veidi
Granulēts cukurs
Lielākā daļa cilvēku katru dienu lieto šāda veida balto cukuru, un to visbiežāk izmanto cepšanā. Granulētam cukuram ir noņemts viss melases saturs, piešķirot tam balto krāsu.
Brūnais cukurs
tumši un gaiši brūni cukuri satur lielu daļu no dabiski sastopamās melases – jo vairāk melases, jo tumšāks ir cukurs.
Zelta cukurs
Tas ir pilnīgi jauns cukurs, kuru nesen izstrādāja Domino. Tā ir mazāk apstrādāta granulētā cukura versija. Tas saglabā daļu no dabiski sastopamās melases, bet baltā cukura vietā to var izmantot kausam.
Cukura pulveris vai konditoru cukurs
Šis vieglais, pūkainais cukurs tiek iegūts, sasmalcinot granulētu cukuru un pievienojot nelielu daudzumu kukurūzas cietes, lai novērstu salipšanu.
Neapstrādāts cukurs
To sauc arī par turbinado cukuru, šis produkts parasti ir gaiši brūnā krāsā, un tam ir lielāki kristāli. Tas tiek filtrēts tikai minimāli, lai saglabātu lielu daļu dabiskās melases satura.
